Národní knihovna v rámci Týdne 17 pořádá přednášku spojenou s diskuzí a ukázkou materiálů s mezioborovým kolektivem kolemhlíny, spoludržiteli ceny Czech Grand Design za rok 2024.
Vytěžená hlína představuje jednu z nejrozšířenějších forem odpadu. Co když se ale stane stavebním materiálem s novým využitím? Inženýr Lukáš Bejček a architektka Sveta Devyatkina z platformy kolemhlíny, čerství spoludržitelé ceny Czech Grand Design v kategorii Designer*Designerka roku, představí potenciál hlíny jako udržitelného materiálu, technologie jejího zpracování i roli v nízkoemisním cirkulárním stavebnictví. Součástí prezentace budou i ukázky broušené hliněné podlahy, dusané hlíny a materiálu z metra D, z nějž vznikl vítězný stůl ·around·.
Kolemhlíny
Kolemhlíny je mezioborová platforma zaměřená na udržitelné využití hliněných materiálů v architektuře. Vyvíjí experimentální směsi z lokálně dostupných zdrojů, zkoumá ekonomické, sociální a environmentální aspekty hliněného stavitelství a spolupracuje s výzkumnými organizacemi i firmami v ČR i zahraničí. Kromě konzultací a realizací projektů se věnuje popularizaci hliněných materiálů prostřednictvím edukace, workshopů, přednášek a konferencí.
Sveta Devyatkina
Sveta Devyatkina je architektka a výzkumnice zaměřující se na odpadní zeminy a jejich využití v architektuře s cílem přispět k dekarbonizaci stavebních procesů. Ve své doktorské práci zkoumá horninu z probíhající stavby nové linky pražského metra D a hledá možnosti jejího uplatnění. Architekturu studovala na FUA TU v Liberci a na pražské UMPRUM, absolvovala stáže na ENSA Nantes ve Francii a na ŠA AVU. Je spoluzakladatelkou mezioborové platformy kolemhlíny, zaměřené na hliněné materiály v oblasti realizace, výzkumu a edukace.
Lukáš Bejček
Inženýr, konzultant, výzkumný pracovník se zaměřením na udržitelnost budov a spoluzakladatel kolemhlíny. Své zkušenosti z experimentálních zkoušek hliněných materiálů prováděných na ČVUT se zaměřením na technologii nepálených hliněných cihel aplikoval in situ během realizace budovy střední školy v Zambii. V rámci svého doktorského studia se věnuje sociálním aspektům udržitelné výstavby a své technologické zkušenosti s hliněnými materiály zasazuje do širšího kontextu. Hliněným materiálům se aktivně věnuje od svého magisterského studia, absolvoval několik českých i zahraničních workshopů.