Přehled výstav - duben 2023
Ahoj Arménie, "Բարև Չեխիա"
Třicet let diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Arménií
5. 4. - 16. 5. 2023
Tisková zpráva - Plakát - Fotogalerie z vernisáže
Výstavu pořádá Národní knihovna ČR a Velvyslanectví Arménské republiky v ČR ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Slovanskou unií, z. s.. K vidění bude pestrá mozaika portrétů významných arménských osobností a nejkrásnějších přírodních a kulturních památek. Kromě fotografií bude představen také výběr z fondů Národní knihovny a dosud nepublikované výsledky archeologického výzkumu.
Výstavu doplní přednášky:
18.4. 2023 od 17 hod. - Památky Arménie a jejich dokumentace. Projekty „Apostolus“ a „Hayastan“
25.4. 2023 od 17 hod. - Jeskyně Areni-1 v Arménii a počátky zpracování vína. Průzkum a archeologický výzkum v jeskyni a jejím zázemí
Výstavní chodba v přízemí (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Iniciály
29. 3. - 7. 5. 2023
Tisková zpráva - Plakát - Fotogalerie z vernisáže
Iniciály – společný projekt ateliéru Didaktické ilustrace a ateliéru Grafický design a vizuální komunikace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pod vedením pedagogů – Renáty Fučíkové, Kristiny Fišerové, Rostislava Vaňka. Na Wikipedii se dočtete všeříkající definici: Iniciála (z latinského Initium „začátek“, ze slovesa in-ire „vejít, vstoupit“) je první písmeno slova, které je výrazně odlišeno od ostatního textu velikostí, barvou nebo tvarem. Obvykle bývá na začátku stránky, kapitoly nebo odstavce. V Národní knihovně najdete nekonečné množství ukázek. Jsou dokladem proměny slohů, stylů a rukopisů umělců anonymních i známých. Iniciála byla i zadáním pro studenty dvou ateliérů FDULS. Dovolujeme si zde vystavit některé z nich. Mnohde byla iniciátorkou ilustrátorka nebo ilustrátor, jinde grafický koncept. V tiráži jsou uvedena nejen jména autorek a autorů, ale hlavně literární předloha, která spolupráci ateliérů otevřela.
Galerie Klementinum – Výstavní sál (vstup od Mariánského náměstí, vchod B)
Út - ne 10.00 – 18.00 hod.
Vstup zdarma
Jenom v Čechách jsem byla plně Běloruskou
12. 4. - 31. 5. 2023
Plakát - Fotogalerie ze vzpomínkového setkání
Výstavu a vzpomínkové setkání u příležitosti 40. výročí úmrtí běloruské básnířky Larysy Henijuš (1910-1983) pořádají Osvětový spolek Skaryna a Národní knihovna České republiky – Slovanská knihovna. Výstava představuje osobnost a dílo Larysy Henijuš (1910-1983), běloruské básnířky a čelné představitelky běloruské meziválečné diaspory. Kombinací panelů a vitrín výstava přibližuje jak klíčové momenty básnířčina života, tak její literární tvorbu. Henijuš přijela do Československa v roce 1937 za svým manželem - lékařem. Během války oba působili v Běloruském svépomocném výboru, paní Larysa byla pověřena vedením archivu Rady Běloruské lidové republiky (běloruské exilové vlády). Po válce sovětské orgány zažádaly o vydání manželů. Roku 1948 bylo oběma protiprávně odebráno československé občanství a byli předáni do SSSR, kde řadu dalších let strávili v táborech gulagu. Larysa Henijuš je dodnes vzorem občanského vzdoru proti sovětské totalitě a příkladem boje za demokratickou budoucnost běloruského národa.
Vzpomínkové setkání se koná 12. dubna 2023 od 16 hod. v Zasedacím sále NK ČR (1. patro).
Výstavní chodba v 1. patře (vchod A)
Po - so 9.00 - 19.00 hod.
Vstup na výstavu pouze s platným čtenářským průkazem NK nebo s platnou jednodenní vstupenkou v provozní době NK
Pro čtenáře NK vstup zdarma
Mediální partneři NK ČR |
---|